Trimpan terviseks, sest FB sõber nõuab

Kes veel ei tea, siis maailma populaarseim sotsiaalmeedia kanal Facebook sai hiljuti 10 aastaseks. Seega palju õnne selle loojatele ning meile, kes me seda igapäevaselt kasutame. Kuid mitte see pole antud kirjutuse põletavaim teema. Pigem sooviksin keskenduda aktsioonidele, mis saavad alguse inimeste peades ning levivad läbi FB kümnete, sadade, tuhandete ning mõnikord isegi miljonite inimesteni.

Ilmselt oleme kõik kohanud FBs neid sadu algatusi, millega püütakse leida kodu nendele loomadele, kes on mingil põhjusel omanikuta jäänud või pole kunagi sobivat kodu leidnudki. Tõenäoliselt oleme ka näinud neid aktsioone, kus mõni ühing otsib toetajaid, et korrastada kogukonna parke või soovitakse pakkuda jõulude puhul hädalistele killukest jõulurõõmu jne. Usutavasti omab FB taoliste ettevõtmiste puhul positiivset mõju, sest info levib suure hulga inimesteni ning tõenäosus, et keegi leiab võimaluse omalt poolt kedagi aidata, on suurem.

AGA, kindlasti teame me ka neid algatusi, mille võib võtta kokku fraasiga “Visake x kogus “laike” ning ma teen seda ja toda!”. Taolise egiidi all on inimesed välja lubanud igasugu jaburusi, alustades kulmude eemaldamisest ja lõpetades soovahetusoperatsiooniga. Mis kõige nukram – nii mõnigi selline totter lubadus on ellu viidud. Miks seda on tehtud? Sest FB kogukond “nõuab” seda.

Viimasel ajal on viimati nimetatud algatused võtmas uut vormi, mida võib nimetada “Tegin nii ning nüüd peavad järgmised inimesed tegema sama, sest muidu…” algatusteks. Kes pole varem millegi sellisega kokku puutunud, siis toon siinkohal näite praegu levivast algatusest, mis ajendaski mind seda postitust kirjutama. Algatus järgmine: inimene postitab endast video, kus ta joob korraga ära pool liitrit õlut. Kui ta on selle teo “edukalt sooritanud”, nimetab ta 3 inimest, kes peavad seda sama tegema, sest vastasel korral jäävad nad neid nimetanud inimesele kasti õlut võlgu.

See algatus polekski minu tähelepanu hakanud püüdma, kui ma poleks näinud ühte järjekordset selle aktsiooni raames valminud videosalvestist. Õlle trimpaja ütleb: “Ma ei propageeri joomist, aga ma pean seda tegema, sest muidu ma jään kasti õllet võlgu”. Minu kõrvadele kõlab see absurdselt. Esiteks – mida muud siis propageeritakse? Mitte-joomine võrdub antud juhul sellega, et kellelegi teisele, kes niigi just pool liitrit kerre valas, tuleb omakorda veel viia kastike, mida võib-olla siis koos lahendama hakatakse. Teiseks – kas keegi ikkagi peab seda tegema? Loomulikult on iga inimese vabadus selliseid videoid üles laadida, aga minu vabadus on teha seda mida ma ise heaks arvan. Seega kõlas see nö vabandus igast küljest rohkem kui rumalalt.

Mainin ära, et ma ei ole karsklane ehk ärge käsitlege seda arvamusavaldust kui kutset alkoholi tarbimisest loobumisele. Soovin vaid tähelepanu pöörata teadmisele, et alkoholi liigtarbimine pole Eestis võõras teema. Ilmselt olete isegi kuulnud seda, kuidas eestlased on erinevate ebetabelite järgi üks kõige alkoholilembesem rahvas mitte ainult Euroopas, vaid ka maailmas. Samuti olete ilmselt kuulnud sedagi, et roolijoodikud ja muud nö “alko kurjategijad” pole võõrad nähtused meie ühiskonnas. Seega kas taolisi aktsioone laialt levitada on ikkagi eetiline?

Ärge saage valesti aru – ma ei nimeta videotes osalejaid alkohoolikuteks või roolijoodikuteks. Ka mitmed minu tuttavad on aktsioonist osa võtnud ning ma pean neid ka praegu täiesti normaalseteks ja toredateks inimesteks. Kuid probleem hakkabki sellest, et me peame sellist aktsiooni poolt ajendatud alkoholi tarbimist täiesti normaalseks nähtuseks. Kogu aura, mis õlle tarbimist ümbritseb, annabki sõnumi, et see on lõbus ja süütu tegevus, mistõttu ei pea selle pärast muretsema. Mis see pudel õlut siis ära ei ole, eks? Aga just taoline suhtumine hägustabki seda piiri, mis eraldab mõõdukat ja ülearust alkoholi tarbimist. Mitmes pudel pole enam liiast ning millal saab süütust tarbimisest midagi enamat?

Ehk kokkuvõtvalt –  selle kirjutise mõte on kutsuda inimesi üles natuke mõtlema, mis sõnumit nad edasi annavad, kui nad taolisi videopostitusi ja aktsioone teevad. Antud juhul ma leian, et selline aktsioon kutsub üles õlut tarbima ning õnnetuseks jõuab selline mittekommertslik reklaam läbi sotsiaalvõrgustiku ka alaealisteni. Ainult selle vahega, et nüüd reklaamivad õlle joomist nende enda vanemad tuttavad, kes selle kõige juures veel head nägu teevad. Õlle tarbimine pole patt, aga kui me propageerime seda mängulises võtmes sotsiaalmeedias, siis kas me mõtleme selle mõjule noorematele inimestele? Sama kehtib ka kõiksuguste muude aktsioonidega, mis justkui kohustavad kedagi midagi tegema. Mõtleme ka sellele, mis sõnumi me sellega laiali saadame. Mõnikümmend „laiki“ pole see, mille pärast tasuks mistahes aktsiooniga liituda. Kokkuvõttes oleme meie need, kes kujundavad ühiskondlikud hoiakud, ka alkoholi tarbimise suhtes. Kui me soovime alkoholi liigtarbimisest tingitud ühiskondlikke probleeme vähendada, siis hoidume selliste aktsioonide levitamisest.

Ikka parimat soovides!

(PS! Kui nägin esimest antud aktsiooni videot, siis viskasin samuti sellele “laigi”, kuna tegu on hea sõbraga, kelle puhul ma julgen öelda, et ta suudab alkoholi mõõdukalt tarbida. Nüüdseks olen selle laigi eemaldanud just artiklis kuvatud põhjusel.)

5 thoughts on “Trimpan terviseks, sest FB sõber nõuab

  1. jah, inimesed on kõik nii idioodid. tänan juhan, et tõid inimesed mõistusele. maailm on nüüd palju parem paik elamiseks.

    1. Loomulikult on iga inimese vaba valik, kas ta joob selle õlle või mitte, aga aktsioon ju otseselt kutsub üles trimpama ning just sellele ma ka tähelepanu pöörasin. Minu mure ongi seotud eelkõige sellega, et taolised aktsioonid hägustavad piiri mõõduka ja põhjendamatu joomise vahel. Eelkõige just nooremate inimeste jaoks. Sotsiaalmeedia kubiseb alaealistest ning sõnum mis nendeni jõuab, pole ju see, mida me soovime (vähemalt minu hinnangul)

  2. Mina pistsin pea ahju. Härrad X, Y ja Z peavad seda nüüd ka tegema, sest vastasel korral peavad nad mulle 5 ruumi küttepuid ostma.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s